Butikovo.sk - úspešný e-shop, ktorý stavil na istotu

Butikovo je dnes veľmi úspešný e-shop s pôsobnosťou v piatich krajinách. V septembri 2013 kedy naša spolupráca začala, to však bolo úplne inak. Išlo o malý obchod, akých sú na slovenskom internete tisíce. Jeho majiteľ sa však rozhodol zainvestovať do rozvoja a ako partnera si vybral práve SEO Guru.

Nárast e-shopu Butikovo od daného momentu do dnes sa neráta v stovkách ale v tisíckach percent. Tento úspech však nie je náhodný. Z hľadiska vývoja webového riešenia sme robili cielené kroky, ktoré pomáhali a stále pomáhajú e-shopu vyhrávať v online biznise každý deň.

Keď “balíčkový” e-shop nestačí

Založiť e-shop dnes zvládne už úplne každý. Na trhu existujú tzv. “balíčkové” riešenia, ktoré sú jednoduché na inštaláciu a stoja pár eur mesačne. Na niečom podobnom fungovalo aj Butikovo. Tento softvér však nedokázal spracovať rôzne formáty XML feedov od odlišných dodávateľov. A tak prišla na scénu firma SEO Guru s riešením na mieru.

Výhodou vlastného webového systému je automatizácia procesov, ktoré pri “balíčkových” e-shopoch musia byť spracovávané manuálne. Každý klient podniká v inej oblasti a s iným tovarom. Tým pádom potrebuje mať k dispozícii aj iné údaje. Napríklad v prípade online obchodov s oblečením je vysoká miera vrátenia či neprevzatia tovaru.

V prípade Butikovo.sk, ak urobí nákup zákazník, ktorý si v minulosti objednal tovar, ale neprevzal ho, tak sa objednávka nevybaví štandardne. Namiesto toho mu putuje formulár s požiadavkou na platbu vopred. E-shop tak eliminuje možnosť, že viackrát pošle tovar problémovému zákazníkovi. A šetrí tak peniaze aj čas.

Výhoda dlhodobej spolupráce

Nový e-shop bol dokončený a spustený v priebehu troch mesiacov, v decembri 2013. Od tohto momentu začalo Butikovo pravidelne rásť. Už onedlho však prišiel krst ohňom. Vzhľadom na radikálnejšiu zmenu segmentu podnikania bolo potrebné importovať do online obchodu tovar od úplne iných dodávateľov.

V prípade systémového riešenia by išlo o takmer nemožnú úlohu. A tu sa naplno ukázala výhoda riešenia na mieru, a taktiež výhoda dlhodobej spolupráce s firmou, ktorá sa stará o e-shop aj po jeho dokončení. Tým pádom pozná kód a vie veľmi rýchlo implementovať rôzne zmeny napríklad v spomínanom prípade zmeny dodávateľa, či ak sa zmení legislatíva a podobne.

Ďalší rast

Objem objednávok stúpal rapídnym tempom aj naďalej. Z Butikova sa postupne stal jeden z najväčších hráčov na slovenskom trhu v odvetví predaja oblečenia online. Nasledoval tak logický krok - expanzia do zahraničia. Už v roku 2014 sa tak e-shop rozšíril do Rakúska a Českej republiky,

Vďaka kvalitnému riešeniu na mieru od SEO Guru bolo vytvorenie rôznych jazykových mutácii toho istého e-shopu relatívne jednoduchou záležitosťou. A to uľahčilo proces celej expanzie. V prípade českého internetového obchodu prišlo napríklad hneď v prvý deň fungovania vyše 200 objednávok, čo bolo viac ako na už zabehnutej slovenskej verzii.

Nasledovalo tiež rozšírenie do Nemecka a Maďarska. Zaujímavosťou je, že všetky e-shopy fungujú pod jednou administráciou. To uľahčuje ich správu, cenotvorbu či preklad popisu produktov pre jednotlivé verzie.

Maximalizácia ziskov

Dostávame sa do roku 2015. V tomto období e-shopom prešlo každomesačne niekoľko tisíc objednávok. BackEnd (pozadie, ktoré bežný návštevník webu nevidí) bolo už dostatočne prepracované, a tak nastal čas sústrediť sa viac na FrontEnd, t.j. na užívateľský zážitok (UX).

Prišiel tak okrem iného aj rad na kompletný redizajn webu. E-shop dostal úplne novú grafickú podobu, čo prispelo k zvýšeniu komfortu užívateľa. Malé zmeny v UI priniesli veľký efekt. Internetový obchod sa stal prehľadnejším, zákazník sa dokázal k želanému tovaru dostať rýchlejšie, a tým pádom rástol počet objednávok respektíve priemerná minutá suma na jednu objednávku.

Využili sme naše dlhoročné know-how a postupne sme web optimalizovali a odstraňovali potenciálne problémy, ktoré by mohli odradiť nádejného zákazníka od kúpy. Pri tak veľkom počte objednávok môže totiž aj malá zmena navýšiť obrat o tisíce eur.

Všetko na mieru

Dnes sa e-shop dostal do takej fázy, že má na mieru vytvorené kompletné riešenie, ktoré je potrebné pre takýto veľký biznis. Všetko je personalizované - od systému skladových zásob, napojenia na účtovný systém cez vytváranie faktúr až po rozosielanie e-mailových newsletterov.

A to všetko sa skrýva v jedinej administrácii. Samozrejme ide o dômyselnú štruktúru, v rámci ktorej má daný člen tímu prístup iba k sekcii, ktorú on potrebuje pre svoju prácu. Skladníkovi sa tak ukazuje iná časť systému ako napríklad účtovníčke. To zabezpečuje najvyššiu pracovnú efektivitu.

Eliminácia náhodného faktoru

Ďalšou časťou sú štatistiky šité presne na mieru. Zástupcovia e-shopu tak majú k dispozícii automaticky aktualizovaný prehľad k údajom ako sú napríklad zisky, predaje, koľko tovaru je na sklade, koľko má firma reálne k dispozícii voľného kapitálu, aká bola nákupná cena tovaru, aká je marža a mnoho ďalších ukazovateľov.

Vďaka tomu si tak vedia napríklad vybrať, ktoré produkty sa im oplatí najviac propagovať. Z celkového hľadiska tieto personalizované štatistiky zohrávajú kľúčovú rolu pri dôležitých biznis rozhodnutiach. Tiež umožňujú odhaliť hroziaci problém ešte v jeho zárodku.

Stávka na istotu

Butikovo.sk je dnes megalomanský e-shop s obratom niekoľko sto tisíc eur každý mesiac. Tomu všetkému však predchádzalo rozhodnutie jeho majiteľa v roku 2013, ktorý chcel posunúť svoj biznis na vyšší level, a tak oslovil firmu SEO Guru.

Riešenie na mieru, následná implementácia nových dodávateľov, uľahčená expanzia na zahraničné trhy, vylepšovanie vyzuálnej komunikácie s dôrazom na UX - to všetko výraznou mierou prispelo k vynikajúcim výsledkom e-shopu.

Je to živý dôkaz toho, že ak si v online biznise zvolíte spoľahlivého partnera na vývoj webových riešení, ktorý má dlhoročné skúsenosti a know-how, tak vaša šanca na úspech výrazne rastie. Stačí sa len odhodlať a urobiť správny ťah...

Naši klienti